משיט 30 – כל מה שרציתם לדעת על תעודת משיט יאכטה

בשנים האחרונות חולמים הרבה יותר גברים – וגם נשים – על הים הפתוח. התפיסה עד זמן לא רב שהיאכטות שמורות לעשירים בלבד שמטיילים בכל העולם או אנשי עסקים שהיאכטה המפוארת שלהם עוגנת ליד המרינה בהרצליה או חיפה, השתנתה. היום השיט ביאכטה הפך להיות נגיש ונפתחו הדלתות גם לאנשים מן השורה, שפשוט התאהבו בים ורוצים ללמוד להשיט יאכטה. 

קורס סקיפרים מאפשר לכל אחד שעובר אותו בהצלחה לקבל תעודת משיט יאכטה – משיט 30.  מה פירוש המונח משיט 30 ומה תצטרכו ללמוד כדי לקבל את התעודה? כל הפרטים כאן. 

מהו משיט 30? 

משיט 30 היא תעודת הסמכה שניתנת לכל מי שלמד בקורס סקיפרים ועבר את כלל המבחנים בהצלחה. התעודה מקנה אפשרות לשיט כלי שייט עד 24 מטרים אורכו ו/או עד למשקל של 100 טון, בעזרת מפרש או מנוע בכל הספק. 

כדי לקבל את התעודה, צריך לעבור את ארבעת מבחניי הקורס התיאורטיים ומבחן מעשי אחד שאת כולם בוחן אגף הספנות של משרד התחבורה. לאחר שמסיימים את חובות הלימוד ניגשים לטסט, ממש כמו במבחן נהיגה על מכונית. מי שעובר את הטסט מקבל תעודת משיט 30. בוגרי הקורס יכולים להתקדם בסולם הדרגות של משיטי היאכטות ולהמשיך לקבלת תעודות מתקדמות, כמו משיט 60 (משיט בינלאומי), משיט 40 (משיט בשכר), משיט גורות (משיט 50 ), וכו' 

אז מה לומדים כדי לקבל את התעודה?

כדי לקבל את תעודת המשיט יש לעבור כאמור קורס סקיפרים. בקורס לומדים חומר תיאורטי במסגרת ארבעה פרקים שונים ולאחר מכן עוברים לחלק המעשי. 

בחלק התיאורטי לומדים על חלקי היאכטה, לוחות התפעול, מצבים שונים שצריך להכיר ותנאי השיט. גם החלק התיאורטי כולל בדרך כלל יציאה אל היאכטה, הדגמות, תרגול ועבודה לפי החומר הנלמד בחלקים התיאורטים. בחלק המעשי נכנסים לעומק, תרתי משמע ומתנסים בהשטת יאכטה. כך בעצם אפשר ליישם את כל החומר שנלמד בקורס. 

במהלך הלימודים עוסקים בימאות, במסגרת זו לומדים על כלי השיט, מבנה הספינה, מטאורולוגיה וחוקים שונים. בהמשך עוסקים התלמידים במערכות הספינה תוך דגש על מערכות המנוע והחשמל. בהמשך לומדים ניווט חופי וסוקרים את עקרונות הניווט, לצד ניווט מכשירים. במהלך הקורס משלבות הפלגות שבהן מיישמים על היאכטה את כל מה שנלמד. 

הקורס המעשי שהוא החלק האחרון, מאפשר לאגד את כל הדברים שנלמדו בחלקים התיאורטיים וליישם אותם לעומק. במהלך הקורס המעשי מתכוננים למבחן המעשי, המכונה טסט. ומי שעובר את הטסט בהצלחה יקבל תעודת משיט 30 ויהפוך לסקיפר מן השורה.

קורס סקיפרים – בדרך לתעודת משיט 30

החלום על שיט בים הפתוח, עם הבריזה הקרירה על הפנים והשקיעה היפה שצובעת את המים, מעסיק היום הרבה מאד אנשים שהתאהבו בתחום ורוצים להפוך אותו לעיסוק. בין אם מדובר בתחביב לשעות הפנאי או בהתחלה של קריירה חדשה, קורס סקיפרים הוא הצעד הראשון בדרך אל הים.

תעודת משיט 30 מאפשרת לכל אחד לעשות את הצעד הזה, להתחיל לצבור ניסיון, לצאת אל הים באופן עצמאי ולחוות חוויות בלתי נשכחות.